V tejto časti sa budeme venovať medeným kotlíkom na guláš. Čo o nich vieme? Sú krásne, kvalitné a poznáme ich už roky rokúce.
Sú však vhodné na varenie gulášu, zabíjačky a servírovanie? Aké výhody z nich máme?
Meď, ako iste vieme s chemickou značkou Cu, má vysokú vodivosť tepla a silnú odolnosť voči korózii. Proti atmosférickej korózii chráni meď medenka, to je vrstva hydratovaných uhličitanov medi. Má tiež dobrú odolnosť v roztokoch kyselín bez oxidačných účinkov.
Tieto krásne a odolné medené kotlíky majú však trochu vyššiu cenu, ako iné kotlíky na guláš vyrobené z nerezu, alebo ocele. Samozrejme je to dané cenou medi vo svete.
Medený kotlík s kotlinou, na trojnožke, alebo aj samostatný, je veľmi krásny darček niekomu koho máme radi. Veď kto by nechcel dostať nádherne ligatojúci sa kotlík, s ktorým sa môže chváliť medzi kamošmi, či susedmi?
Avšak dobrá vodivosť, odolnosť voči korózii a krásny vzhľa nie sú všetko. Medené kotlíky majú aj svoje nevýhody. Medzi jednu z nich patrí aj údržba, čo sa týka vzhľadu. Po pár použitiach už prestanú byť tak nádherne ligotavé, a čo sa tohto týka, tak stratia ten svoj šmrcn veľmi rýchlo. Avšak stále nestrácajú na kvalite.
Ešte jeden náš supjektívny názor, nieje to nijako podložené, ale podľa skúseností ak necháte v medenom kotlíku guláš dlhšie, ako by ste mali..meď začne postupne oxidovať a guláš sa Vám môže pokaziť. Nie je to asi samozrejme vedecky dokázané, ale ja už by som to znova neskúšal.
Na záver len dodať, že meď je proste meď a medený kotlík je a vždy bude slávny Kotlík Medený.